banner

تماس با ما

ارتودنسی قبل از انجام ایمپلنت (کاشت دندان) یا بعد از آن؟

ارتودنسی قبل از انجام ایمپلنت (کاشت دندان) یا بعد از آن؟

با توجه به اینکه می توان برای داشتن لبخندی زیبا از درمان های ارتودنسی و ایمپلنت  به صورت ترکیبی استفاده نمود بهتر است بررسی نماییم که کدام روش نسب به روش دیگر الویت دارد. در این خصوص بررسی های گسترده ای انجام شده است که ما سعی داریم به تفکیک در خصوص استفاده ارتودنسی قبل و بعد عمل کاشت صحبت نماییم. دقت کنید که این روش ها هر کدام نیاز به رعایت اصول دقیق و استاندارد دارد.

ارتودنسی قبل از انجام ایمپلنت

همانطور که می دانید برای داشتن لبخندی زیبا می توان از ارتودنسی و ایمپلنت دندان استفاده نمود اما استفاده از روش های ترکیبی از هر دو می تواند نتیجه ای مؤثرتر داشته باشد. البته این موضوع می بایست توسط متخصص ارتودنسی صورت پذیرد. به طور کلی ایمپلنت دندان به معنی جراحی و قرار دادن پایه در لثه و یکپارچگی استخوان دندان می باشد. این موضوع در خصوص ارتودنسی تنها به حرکت دندان اشاره می نماید.

الویت بندی در خصوص این دو عمل وابستگی شدیدی به متدی که دندانپزشک استفاده می نماید دارد اما با بررسی های انجام شده می توان گفت که ارتودنسی قبل از انجام کاشت گزینه ای مؤثرتر است.

با توجه به اینکه کاشت دندان یک روش ثابت بوده، امکان تغییر و مرتب شدن ندارد این موضوع به این دلیل است که میله تیتانیومی که در کاشت استفاده می شود به استخوان جوش می خورد و در نهایت امکان تغییر دادن آن کمی سخت است. به این دلیل بهترین گزینه در ابتدا ارتودنسی بوده به این صورت که ابتدا دندان ها مرتب شده و هرکدام به منطقه اصلی برود و سپس ایمپلنت دندان صورت گیرد. این موضوع در خصوص دندان های مجاور بسیار مطرح می باشد. در ارتودنسی کجی دندان ها بهبود داده می شود و سپس با توجه به فضای خالی به وجود آمده کاشت دندان صورت می پذیرد. در چنین حالتی شما از جایگاه صحیح دندانتان مطمئن خواهید شد.

ایمپلنت

آیا می توان ایمپلنت را قبل از ارتودنسی انجام داد؟

در این خصوص می توانیم یک استثنا در نظر بگیریم. در صورتی که ارتودنسی دندان های اطراف ایمپلنت را درگیر نکند و یا اینکه یک دندان مشخص نیاز به اصلاح داشته باشد، به طور کلی زمانی ایمپلنت به ارتودنسی الویت خواهد داشت که شما دارای تعداد دندان از دست رفته کمتری هستید و این موضوع باعث می شود که دندان کافی برای ارتودنسی نداشته باشید. در واقع بیمار در این حالت دندان های آسیاب خود را از دست داده است. در چنین حالتی اگر ایمپلنت صورت نگیرد در واقع تکیه گاه برای ارتودنسی وجود ندارد. در این حالت در نظر داشته باشید که گاه از ایمپلنت های موقت نیز استفاده می شود و به نوعی این روش می تواند در نتیجه تأثیر بهتری داشته باشد.

ایمپلنت

انتخاب روش صحیح

دقت نمایید که شما زمانی می توانید از عملیات دندانپزشکی نتیجه ای بهتر بگیرید که روش درستی را انتخاب نمایید. انتخاب روش درمان صحیح در واقع الویت صحیح می باشد. مشاورین متخصص گزینه هایی مناسب برای انتخاب در بین روش های ارتودنسی و یا ایمپلنت هستند. گاه دیده می شود که ارتودنسی به ایمپلنت ارجعیت دارد اما گاهی نیز عدم وجود دندان کافی سبب می شود که نتوانید در ابتدا به سراغ ارتودنسی بروید. بهترین دندانپزشکی زیبایی در صورتی می تواند نتیجه بخش باشد که توسط تیمی قدرتمند صورت پذیرد.

ایمپلنت
1396/11/04

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396