banner

تماس با ما

اصول مراقبت از لمینیت دندان

اصول مراقبت از لمینیت دندان

لمینیت چیست؟


لمینیت هم از نوع سرامیکی و هم از نوع کامپوزیت دندان لایه ای است همرنگ دندان ها ، که برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح لبخند دندان ها استفاده میشود. این روزها این درمان یکی از رایج ترین درمان های ترمیم  در دندانپزشکی زیبایی به شمار میرود.
یکی از جدیدترین، پر طرفدارترین و حرفه ای ترین روشهای ترمیمی و زیبایی ، لمینیت دندان می باشد. این روش برای بستن فاصله ها، اصلاح رنگ ، فرم ، ترمیم مینای شکسته و در نهایت ایجاد یک لبخند زیبا مورد استفاده ی عموم مردم است . در این مقاله سعی داریم که به بیان پاسخ برخی از سوالاتی که ممکن است برای افراد مطرح شود، بپردازیم.
-    آیا این روش مناسب افراد خاصی است ؟
-    برای چه دندانهایی مناسب است ؟
-    استفاده از این روکش به مینا آسیبی نمی‌ رساند؟
-    چه مراقبت هایی بعد از انجام این روش ترمیمی زیبایی لازم می باشد؟
ونیر ماده ای است که به صورت یک لایه ی همرنگ و یا با یک درجه روشن تر به طور مستقیم بر روی دندان قرار میگیرد. انواع مختلفی وجود دارد که نوع اول توسط  خود پزشک در مطب ساخته می شود ولی نوع سرامیکی حتما باید قالب گیری شده و در لابراتوار ساخته شود که بسیار مقاوم تر از نوع کامپوزیت است و هم چنین دارای ثبات رنگ بیشتر و قیمت گرانتر می باشد .این روش برای تمامی موارد اصلاحی و ترمیمی و مشکلات خفیف تا متوسطی که مربوط به قسمت مینا است، کاربرد دارد .در برخی موارد نیاز به تراش دادن دندان اصلی فرد می باشد و البته این بستگی به فرم و طرح اولیه دارد و در این صورت تراش با دقت بسیاری انجام می شود تا به مینا آسیبی وارد نشود و فقط به میزان مورد نیاز از آن تراشیده شود.

اصول مراقبت های بعد از انجام درمان

- پس از انجام ترمیم زیبایی، ممکن است که در هنگام نوشیدن مایعات سرد و گرم حساسیت در برابر تغییر ناگهانی دما به همراه درد اندکی را تجربه کنید، باید بدانید که این حالت گذرا است و پس از مدت کوتاهی رفع می شود .
-  نکات بهداشتی مثل مسواک زدن روزانه و به طور منظم  فراموش نشود.
- از مصرف کردن مقادیر زیاد چای و قهوه پرهیز نمایید، زیرا می توانند در دراز مدت و در صورت استفاده ی زیاد موجب تغییر رنگ دندان هایتان شوند . این تغییر رنگ  کاملا به مواد غذایی که توسط فرد مورد مصرف قرار می گیرند بستگی دارد.-  یکی از عاداتی که می تواند منجر به آسیب دیدن کامپوزیت دندان شود، عادات نا پسندی به نام دندان قروچه می باشد که برخی از افراد در بیداری و به صورت ارادی و برخی در خواب و بدون آنکه  متوجه شوند اینکار را انجام می دهند .
- اگر می خواهید که عمر ونیر را افزایش دهید باید به نحوه ی تغذیه ی خود و غذاهایی که می خورید توجه کنید برای مثال،  از گاز زدن میوه ها به ویژه میوه های سفت، خرد کردن و یا شکستن آجیل با دندان های لیمینیت، خوردن غذاهای دارای بافت سفت پرهیز کنید .
- در برابر ضربه آسیب پذیر می باشد، بنابراین اگر از آن مراقبت نکنید امکان لب پریدگی و شکستن ان وجود دارد هر چند که مجددا قابل ترمیم می باشد .
- اگر می خواهید از دهانشویه استفاده کنید با پزشک خود مشورت کنید چون برخی از این شوینده ها بر روی این روکش سرامیکی اثر منفی می گذارند و باعث تغییر رنگ آن می شوند .
- مصرف دخانیات و سیگار نیز می تواند پس از مدتی موجب تغییر رنگ ونیر کامپوزیت دندان شود.
- اگر تمایل به جرم گیری دارید ، این کار باید برای شما با احتیاط انجام شود البته در اکثر موارد پس از اجرای تا مدتی طولانی نیازی به جرم گیری نمی باشد.
- هر 6 ماه یکبار برای چکاپ وضعیت کامپوزیت دندان های خود به  پزشک مراجعه نمایید تا علاوه بر بررسی وجود پوسیدگی ها، اقدامات لازم را برای تداوم زیبایی و درخشندگی آنها انجام دهد.
دکتر آشتیانی با اتکاء به سال‌ها تجربه، تحصیلات علمی از برترین دانشگاه‌های علمی معتبر و گذراندن دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی درمان‌های زیبایی توسط دندانپزشکی زیبایی و استفاده از برترین و به روز ترین تجهیزات و ابزارهای نوین پزشکی بهترین سطح کیفیت خدمات را در زمینه اصول مراقبت از این روش را در اسرع وقت و مقرون به صرفه برای مراجعین خود ارائه می‌نماید.
1396/09/05

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396