banner

تماس با ما

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند. این روش همانند لمینت یکی از راه¬های سفید کردن دندان است.
افراد بسیاری برای داشتن دندان های زیبا و تغییر رنگ در دندان ها با انجام بلیچینگ برروی دندان های خود رنگ مطلوبی را برای دندان های خود ایجاد می کنند. رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند . این رنگ بد دندان در اثر نفوذ  رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود. بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند . از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی بر شمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثیرات بسیاری دارد ، همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود ، از محبوبیت برخوردار بوده است.

سفید کردن دندان به وسیله روش بلیچینگ

در بلیچینگ، دندان با یك ماده اكسیدان سفید می‌شود. ماده بلیچینگ از خلل و فرج میكروسكوپی سطح دندان جذب شده و با یك سری تغییرات شیمیایی رنگ دندان را سفید می‌كند. قابل ذکر است که در این روش به هیچ عنوان مینای دندان ساییده نمی‌شود و آسیبی به بافت دندان نمی‌رسد. برای تاثیرگذاری بیشتر، از عامل گرما یا نور استفاده می‌شود که بوسیله دستگاه مخصوصی که برای این منظور طراحی شده است تولید می‌شود.

چهار نکته در  بلیچینگ دندان

درمان بلیچینگ دندان نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد:

1. کار با این مواد بسیار سخت می باشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست و بسیار وابسته به تخصص دندان پزشک زیبایی می باشد.
2. این فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و  نیاز به تکرار دارد رنگ دندان ها ممکن است تغییر کند و نیاز به تمدید داشته باشد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی ، عادات غذایی و سایر موارد بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغیر باشد.
3. بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیش بینی نمی باشد. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان ، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها ( برای داشتن لبخند های هالیوودی به عبارت دیگر اصلاح طرح لبخند ) داده نخواهد شد.
4. اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است هردو روش درمان باید با هم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها در مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ های خانگی، ادامه روند درمان پیگیری شود .این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.انواع روش های بلیچینگ یا سفید کردن دندان

مهمترین روش‌های بلیچینگ یا سفید کردن دندان عبارتند از:
•  بلیچینگ در خانه
یک روش بلیچینگ ، بلیچینگ در خانه (Home Bleaching) می باشد. دندانپزشک، قالب مخصوص را برای بیمار تهیه کرده و همراه با ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت خیلی کم، به بیمار تحویل می‌دهد تا در منزل استفاده کند.

• بلیچینگ در مطب
روش دیگر بلیچینگ ، بلیچینگ در مطب (Office Bleaching) می باشد که توسط دندانپزشک در مطب انجام می گردد. در این دندان‌پزشک از ژل سفیدکننده بر روی سطح دندان‌ها استفاده می‌کند. به این منظور دندان‌پزشک محلول سفیدکننده را برای روی تمام سطح دندان‌ها قرار می‌دهد. در این شرایط لازم است از ماده سفیدکننده به صورت یکنواخت بر روی مینای دندان استفاده شود تا به این ترتیب نتایج ایجاد شده طبیعی و یکپارچه باشند.
مهم است که ماده سفیدکننده با لثه‌های بیمار تماس نداشته باشد. در صورتی که از این ماده به نحو صحیح استفاده نشود، این محلول می‌تواند به بافت‌های نرم دهان آسیب وارد کند. به همین خاطر دندان‌پزشک از پوشش محافظ بر روی لثه‌ها استفاده می‌کند. هنگامی که پوشش بر روی نواحی مورد نظر قرار گرفت، دندان‌پزشک استفاده از ژل سفیدکننده را شروع می‌کند.
ژل سفیدکننده به مدت مشخص بر روی دندان‌ها باقی می‌ماند. در اکثر موارد استفاده از ژل سفیدکننده بر روی دندان‌ها در چند مرحله انجام می‌شود. معمولاً به این منظور دندان‌پزشک از سه مرتبه قرار دادن ژل بر روی دندان‌ها در فواصل پنج تا ده دقیقه‌ای بین هر بار استفاده می‌کند. این ژل برای مدت حدود ۱۵ دقیقه قبل از پاک کردن آن و شروع یک مرحله دیگر از درمان بر روی دندان‌ها باقی خواهد ماند.

1396/09/01

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396