banner

تماس با ما

تفاوت کامپوزیت و لمینیت

تفاوت کامپوزیت و لمینیت

کامپوزیت همان ونیر کامپوزیتی و لمینت دندان همان لمینت سرامیکی نام دارد. هر دوی این روش ها در دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح فرم دندان ها، برطرف کردن بد رنگی دندان و اصلاح طرح لبخند به کار می روند. تفاوت کامپوزیت و لمینیت در جنس آن ها و مراحل ساختشان می باشد. در این مقاله به بررسی تفاوت کامپوزیت و لمینیت و مزیت های آن ها می پردازیم.

تفاوت کامپوزیت و لمینیت دندان  در مراحل انجام

یک تفاوت کامپوزیت و لمینیت این است که در لمینت سرامیکی پس از اینکه دندان در موارد خاص تراش داده شد و قالبگیری آن انجام شد دندانپزشک فرم نهایی را ایجاد می کند و چیزی حدود 2 تا 3 هفته برای درمان آن وقت نیاز است. اما در روش کامپوزیت در همان جلسه فرم دادن توسط دندانپزشک انجام می شود و نیازی ندارد که دندان تراش خورده و قالبگیری شود، از این رو روش کامپوزیتی بهتر است. در مواقعی که برای فرم دادن دندان ها نیاز به تغییرات بیشتری داشتیم، لمینت سرامیکی بهتر خواهد بود.

تفاوت کامپوزیت و لمینیت

تفاوت کامپوزیت و لمینیت دندان به صورت کلی

تفاوت کامپوزیت و لمینیت می تواند در این باشد که در روش کامپوزیت احتمال تغییر رنگ وجود دارد که البته با مراقبت های لازم و انجام پولیش هر 6 ماه یک بار این مشکل کمتر خواهد شد و دوباره به رنگ اول خودش بر می گردد. دیگر تفاوت کامپوزیت و لمینیت این است که مقاومت در روش کامپوزیتی نسبت به سرامیکی نیز کمتر است و حالت شکننده تری دارند و با همه این ها کامپوزیت زیبایی بیشتری دارد و در صورت مراقبت های توصیه شده فرد می تواند طرح لبخند زیبایی داشته باشد.

در نوع سرامیکی با وجود اینکه ضخامت کمتری نسبت به نوع کامپوزیتی دارد مقاومت بالاتر است و به سادگی آسیب نمی بیند. ضخامت ونیر سرامیکی کم و ظاهرش شفاف تر است. در حالت لمینت سرامیکی، دندان شما طبیعی تر به نظر می آید که به علت ماهیت ذاتی آن است که سرامیک در مقایسه با کامپوزیت درخشنده تر است. تغییر رنگ و ساییدگی در لمینت سرامیکی کمتر رخ می دهد و همانند کامپوزیت نیاز به انجام پولیش و مراقبت های دوره ای ندارد.

مزیت کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیکی

در روش کامپوزیت احتیاج به زمان کمتری برای طول درمان است تا به حالت مطلوب دندان برسیم و دندان در این روش نیازی ندارد که تراش داده شود. یک تفاوت کامپوزیت و لمینیت هزینه آن است که هزینه این روش نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است چون در روش سرامیکی نیاز به تغییرات بیشتری است که هزینه بیشتری نیز خواهد داشت. از مواد ترمیمی هم رنگ دندان با مهارت بالا در روش کامپوزیت استفاده می شود که این مواد منطبق با اصول زیبایی و آناتومی دندان ها روی آنها قرار می گیرد. لمینت سرامیکی در مواقعی نیز کاربردهای خاص خودش را دارد و اگر نامنظمی دندان شما بیشتر باشد و لازم باشد تغییرات بیشتری روی آن انجام بگیرد روش لمینت سرامیکی ارجعیت دارد. در این روش لابراتور با توجه به نظر دندانپزشک و بیمار و رنگی که بیمار انتخاب می کند قالب را آماده می کند.

کاربردهای لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت می تواند انواع بدشکلی ها، بدرنگی ها، ترک های دندانی، لب پریدگی دندان، به هم ریختگی های دندانی خفیف تا متوسط، فواصل باز بین دندانی و شکستگی های دندانی را درمان کند. لمینت سرامیکی می تواند انواع نامرتبی ها، بدرنگی، دندان های بد شکل، کوتاهی و بلندی، فاصله های بین دندانی، شکستگی های دندانی، به هم ریختگی و  شکل نامناسب دندان های ریز را درمان کند.

تفاوت کامپوزیت و لمینیت
1396/12/12

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396