banner

تماس با ما

درمان خانگی دندان درد

درمان خانگی دندان درد درمان خانگی دندان درد

درد دندان یک مشکل جدی است که می تواند از درد یک دندان تا درد فک متفاوت بروز کند. مهم ترین دلایل دندان درد می تواند این موارد باشد: وجود حفره پوسیدگی، عفونت دندان که به عصب رسیده باشد، ترک برداشتن دندان، بیماری لثه، لقی پرکردگی و یا مشکل در مفصل فک.
معمولا درد دندان زمانی خود را نشان می دهد که مرکز تاج دندان که پالپ یا مغز دندان نام دارد، به میکروب آلوده شود و ملتهب گردد. در پالپ دندان اعصاب زیادی هست که بسیار منطقه ای حساس است. وقتی درد دندان دارید، بهتر است فوری با یک دندانپزشک مشورت کنید که مشکل بدتر نشود. همچنین می توانید در موارد اضطراری از برخی مواد طبیعی برای کاهش درد کمک بگیرید.

1- فلفل و نمک

ترکیب نمک و فلفل دارای خاصیت ضدمیکروبی، ضدالتهاب و مسکّن درد دارد که می توانید مقدار مساوی از نمک و فلفل را با قطره ای آب به صورت یک خمیر درآورید و آن خمیر را مستقیم روی دندانی که درد می کند بگذارید. سعی کنید ضماد چنددقیقه در محل بماند. این کار را چندبار در روز تکرار کنید.

2- سیر

استفاده از سیر نیز خاصیت تسکین درد دندان را دارد. سیر خاصیت ضدمیکروبی و چندین ماده دارویی دیگر موثر بر دندان درد دارد. چندحبه سیر را رنده و با قدری نمک مخلوط نمایید. این ترکیب را مستقیم روی دندانی که درد دارد بگذارید. همچنین می توانید یک یا دو حبه سیر را بجوید. این درمان طبیعی را چندروز تکرار کنید.

3- میخک

میخک دارای خاصیت ضدباکتری، ضدالتهاب و آنتی اکسیدان دارد که هم در تسکین درد دندان و هم کاهش عفونت موثر است. دو میخک را بسایید و با کمی روغن زیتون یا هر روغن گیاهی ترکیب کنید و روی دندان دردناک بگذارید. روش دیگر این است که می توانید یک قطعه پنبه (گوش خشک کن) را آغشته کرده و به دندان بمالید. همچنین می توانید چندقطره روغن میخک را در نصف لیوان آب ریخته و به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

4- برگ گواوا

برگ گواوای تازه می تواند درد دندان را کاهش دهد. این گیاه دارای خاصیت ضدمیکروبی و ضددرد است. یکی دوبرگ گواوا را بجوید تا عصاره اش خارج شده و اثر کند. همچنین می توانید از #اسفناج به همین صورت استفاده نمایید.

5- عصاره_وانیل

عصاره وانیل می تواند دندان را بیحس کند و اثرات آرام کننده دارد. یک پنبه را به عصاره وانیل آغشته کرده و با ضربه های آرام، روی دندان دردناک بزنید. این کار را چندبار در روز تکرار کنید تا درد آرام شود.

6- یخ

تکه های یخ با بیحس کردن انتهای اعصاب، درد دندان را کم می کنند. قطعات کوچک یخ را در پارچه نازک نخی ببندید و روی گونه نزدیک محل درد چنددقیقه نگه دارید.
اگر عصب دندان درگیر باشد، تماس سرما می تواند درد شدیدی ایجاد کند. کاربرد طب فشاری می تواند در این موارد درد را کاهش دهد که یک قطعه یخ را بین انگشت نشانه و شست مالش دهید.
1396/06/28

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396