banner

تماس با ما

دندان های لکه دار

دندان های لکه دار

•   دندان های لکه دار

دندان لکه دار می تواند یک لبخند زیبا را به طرز ناخوشایندی زشت جلوه دهد. واقعیت این است که شما به آسانی می توانید دندان های خود را در معرض لک شدن قرار دهید؛ هر غذایا نوشیدنی که فرش شما را لکه دار می کند قابلیت این را دارد که دندان را هم لکه دار کند! با وجود این که لکه دار شدن دندان ها شایع است، اما به این معنی نیست که شما نتوانید برای رفع این مشکل کاری انجام دهید. اولین قدم برای داشتن لبخندی درخشان، سفید و براق این است که بدانیم دقیقا چه عواملی باعث لکه دار شدن دندان می شود. قدم بعدی این است که  دندانپزشکی زیبایی خود مراجعه کنید تا از بهترین روش برای زیباتر شدن لبخند خود آگاه شوید. این مقاله به انواع لک شدن دندان و راه حل های درمانی برای آن می پردازد.

دندان لکه دار می تواند یک لبخند زیبا را به طرز ناخوشایندی زشت جلوه دهد. واقعیت این است که شما به آسانی می توانید دندان های خود را در معرض لک شدن قرار دهید؛ هر غذایا نوشیدنی که فرش شما را لکه دار می کند قابلیت این را دارد که دندان را هم لکه دار کند! با وجود این که لکه دار شدن دندان ها شایع است، اما به این معنی نیست که شما نتوانید برای رفع این مشکل کاری انجام دهید. اولین قدم برای داشتن لبخندی درخشان، سفید و براق این است که بدانیم دقیقا چه عواملی باعث لکه دار شدن دندان می شود. قدم بعدی این است که به بهترین دندانپزشکی زیبایی خود مراجعه کنید تا از بهترین روش برای زیباتر شدن لبخند خود آگاه شوید. این مقاله به انواع لک شدن دندان و راه حل های درمانی برای آن می پردازد.

•    انواع لک دندان


دو نوع لک شدن ممکن است برای دندان ها اتفاق بیفتد: بیرونی و درونی. لک شدن بیرونی بر روی سطح دندان اتفاق می افتد. لک شدن درونی، داخل دندان و در لایه های درونی یا عاج دندان دندان اتفاق می افتد.
به طور کلی، لک شدن بیرونی دندان از برخی عادات مانند مسواک نزدن، نخ دندان نکشیدن و عدم مراجعه منظم به دندانپزشک، نوشیدن قهوه، چای و یا مشروبات الکلی، خوردن سس سویا، کشیدن سیگار و جویدن تنباکو، ناشی می شود. لک شدن داخلی ممکن است از ترومای دندان (دندان شکسته و یا زخم شده)، مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها(تتراسایکلین) و برخی وضعیت های دندانی(فلوروزیس)، ناشی شود. ژنتیک نیز نقش مهمی در رنگ دندان ها و تمایل آنها به لکه دار شدن ایفا می کند.


•    طیف رنگی لکه دندان


رنگ لکه های دندان می تواند محدوده ای از قهوه ای متمایل به زرد ، قهوه ای تیره تا سبز، نارنجی، خاکستری مایل به آبی و یا حتی مشکی داشته باشد. در این بخش به بررسی رنگ های مختلف لک های دندانی و علل پیدایش آن ها می پردازیم.

لکه به رنگ قهوه ای متمایل به زرد، قهوه ای تیره


اگر شما به طور مداوم از نوشیدنی هایی مانند، قهوه، چای، مشروبات الکلی، نوشیدنی های گازدار استفاده می کنید،بر روی دندان های شما لکه هایی به رنگ قهوه ای متمایل به زرد یا قهوه ای تیره تشکیل خواهد شد.این نوع لک دندان از نوع لکه بیرونی می باشد،  که به وسیله واکنش با مواد روی پلاک ایجاد میگردد.
پلاک دندان به تنهایی ممکن است باعث تغییر رنگ دندان به رنگ زرد مایل به قهوه ای یا قهوه ای تیره شود. بهداشت ضعیف دهان باعث ایجاد پلاک شده و باعث کدر شدن و تغییر رنگ دندان می شود. اگر شما سیگار می کشید، دندان های شما به رنگ زرد مایل به قهوه ای و پس از سال ها به رنگ قهوه ای تیره در میاید.

کودکانی که دندانشان آسیب دیده اند یا دچار عفونت شده اند نیز ممکن است لکه های قهوه ای بر روی دندانهایشان پیدا شود. بالا رفتن سن نیز می تواند باعث قهوه ای شدن دندان ها باشد.

لکه به رنگ سبز


ممکن است عجیب به نظر برسد اما لکه های دندان می تواند به رنگ سبزه تیره پدیدار شوند! لکه های سبز معمولا بر روی دندان کودکان مشاهده می شود. علل مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض مس، نیکل و جیوه، وجود باکتری های فلورسنت و قارچ ها می تواند باعث به وجود آمدن این رنگ شود. برخی از بیماری های خونی نیز می تواند لکه های سبز دندان را ایجاد نماید. این نوع لکه معمولا دندان های قدامی را تحت تاثیر قرار می دهند. (شش دندان بالا و پایین جلو)

لکه به رنگ سبز


کودکان بیشتردر معرض ابتلا به لکه های نارنجی قرار دارند.لکه های نارنجی رنگ معمولا در نزدیکی خط لثه ایجاد می شوند  و از وجود باکتری های کروموزومی یا تجمع غذا ناشی می شود. مسواک زدن نادرست و کم از دیگر عوامل ایجاد لکه نارنجی می باشد.

لکه دندان به رنگ خاکستری مایل به آبی


لکه های خاکستری مایل به آبی از نوع لکه های درونی هستند و ناشی از قرار گرفتن در معرض داروهایی مانند تتراسایکلین هستند. این لکه می تواند در رحم مادر و هنگامی که ساختار دندان در حال شکل گیری است اتفاق بیافتد؛ مادرانی که تتراسایکلین مصرف می کنند می توانند آن را به جنین منتقل کنند.

لکه به رنگ سیاه


لکه های سیاه از نوع لکه های بیرونی هستند و گاهی اوفات به شکل یک خط بر روی دندان های قدامی ظاهر می شوند. مکمل های آهن یا دهانشویه حاوی کلروهکسیدین می توانند لکه های سیاه دندان را ایجاد کنند.

لکه های سفید


فلوروز، شرایطی که ناشی از سوء مصرف فلوراید است، می تواند موجب خطوط سفید پوشیده یا بر روی دندان ها شود. این نوع لکه های دندانی درونی هستند

•    راه کارهایی برای برطرف کردن لکه های دندان


اجتناب از لکه های دندان نیاز به مسواک زدن، نخ دندان و معاینه منظم توسط دندانپزشک دارد. مسواک زدن مناسب و اصولی به حذف لکه های دندان بیرونی ضعیف کمک می کند. برای لکه های قوی تر و یا درونی ، سفید کردن دندان، میکروبراسیون و ونیر ممکن راه حل های خوبی باشند. مشاوره با دندانپزشک خود نقطه شروع درمان شماست.
1396/06/21

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396