banner

تماس با ما

عادتهای مضر برای دندان‌ها

عادتهای مضر برای دندان‌ها شاید فکر کنید اگر به طور منظم مسواک بزنید و آب‌نبات نخورید، بهداشت دهان و دندان‌تان برقرار خواهد بود. اما بسیاری از عادت‌های روزمره که به ظاهر بی‌ضرر هستند، سلامت دهان و دندان ما را به خطر می‌اندازند و باعث پوسیدگی، فرسایش مینا و یا ترک خوردن دندان‌ها می‌شوند. مینای دندان بسیار سخت است، اما در برابر همه چیز مقاوم نیست.
از این عادتها دوری کنید:

1.  جویدن یخبا جویدن یخ به راحتی می‌توانید دندان خود را لب‌پر کنید یا بدتر: آن را بشکنید

2. نوشیدن آب معدنییکی از بهترین راه‌های حفاظت از دندان‌‌ها، نوشیدن آب شیر است که فلوراید دارد. فلوراید به تقویت دندان‌ها کمک کرده و از آنها در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند. این در حالی است که آب معدنی فاقد فلوراید است و بهداشت دهان و دندان شما را تضمین نمی‌کند. از آنجایی که در روز به 8 لیوان آب نیاز دارید، بهتر است آب شیر را بنوشید. با این حال، اگر طرفدار آب معدنی‌های ورزشی هستید، بهتر است در کنار آن از دهانشویه‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. اما بهتر است برای تهیه قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های طعم‌دار از آب شیر استفاده کنید.

3. نوشیدنی‌های انرژی‌زا

ترکیبات اسیدی، قند و مواد افزودنی شیمیایی موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا به مینای دندان آسیب زده و دندان‌های شما را در برابر باکتری‌ها ضعیف می‌کند.  پس از مصرف آن نیز توصیه می‌شود دهان و دندان‌هایتان را با آب شیر بشویید یا از آدامس‌های بدون قند استفاده کنید تا خاصیت اسیدی این نوشیدنی‌ها خنثی شود. این مسئله در مورد نوشابه هم صدق می‌کند.

4.  استفاده از دندان به عنوان یک ابزاراستفاده از دندان برای باز کردن درب بطری، جدا کردن برچسب‌ محصولات و یا پاره کردن کیسه‌های پلاستیکی می‌تواند باعث لب‌پر شدن و حتی شکستن دندان‌ها شود. همچنین می‌تواند باعث ایجاد بریدگی در داخل دهان شده و تعادل فک را بر هم بزند. دندان‌ها برای جویدن مداد، دسته عینک و نی طراحی نشده‌اند. به علاوه، از آنها برای حمل اشیاء هم استفاده نکنید.

5. مصرف زیاد کربوهیدراتنان، پاستا و کراکر به ظاهر غذاهای بی‌ارزشی نیستند، اما وقتی وارد دهان می‌شوند، به سرعت تبدیل به قند می‌شوند. باکتری‌های موجود در دهان از این قند تغذیه کرده و باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. از این رو، توصیه می‌شود از مصرف بیش از حد نشاسته فرآوری‌شده خودداری کنید و پس از خوردن پاستا، مسواک بزنید.

6. بیرون گذاشتن مسواکنگهداری از مسواک اهمیت زیادی دارد؛ اگر مسواک خود را بدون محفظه و در کنار مسواک دیگران بگذارید، باعث می‌شوید که باکتری‌های موجود در سطح مسواک‌ها با هم درآمیزند.
سعی کنید مسواک خود را در قفسه داروها نگه دارید یا آن را در یک محفظه مجزا بگذارید. تنها در این صورت است که مسواک شما از رشد باکتری‌ها در امان خواهد بود.

7.  استفاده از دهانشویه بدون آبکشی دهاناستفاده از دهانشویه به از بین بردن باکتری‌های دهان کمک می‌کند؛ اما الکل موجود در آن ممکن است در دهان باقی بماند و با خشک کردن دهان، بستر رشد باکتری‌ها را فراهم کند. خشک بودن دهان باعث می‌شود که شکاف‌های کوچک زبان بیشتر در معرض باکتری‌ها باشند. بنابراین باکتری‌ها به راحتی می‌توانند وارد دهان شوند. توصیه می‌شود از دهانشویه‌های غیر الکلی مانند لیسترین زیرو استفاده کنید یا پس از استفاده از دهانشویه، دهان‌تان را آبکشی کنید.
1396/08/06

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396