banner

تماس با ما

عوارض ایمپلنت در طول زمان

عوارض ایمپلنت در طول زمان ایمپلنت دندان یکی از خدمات بسیار محبوب و پر مراجعه بیماران برای اصلاح طرح لبخند و بهبود سلامت دهان و دندان می باشد. اما در کنار تمام مزایای این روش باید برای مراقبت بهتر و کاهش هزینه ایمپلنت دندان برای مراجعه های آتی، عوارض این روش را دانست. این روش به دلیل اینکه شامل ریشه و تاج شده و جایگزین ریشه دندان می شود (جایگزینی کامل)، نقش دندان اصلی بیمار را برعهده دارد.
بنابراین باید گفت، امروزه این روش به عنوان راه کاری موثر و کارآمد برای رفع مشکلات بی دندانی برشمرده می شود و با توجه به مزایای آن ، اصلاح طرح لبخند و افزایش سطح اعتماد به نقس بیمار خواهد شد. در این بین، دکتر آشتیانی به عنوان یکی از بهترین دندانپزشکی زیبایی با ارائه خدمات درمانی با هزینه مقرون به صرفه و مناسب با بهره گیری از کادر درمانی مجرب و کارآزموده، لبخندی زیبا را بر چهره شما به ارمغان می آورد.
اگر تا پیش از این بسیاری از افراد از مشکلات بی دندانی رنج می بردند و با مشکلات بی دندانی یا استفاده از دندان های مصنوعی مواجه بودند، امروزه با توسعه تکنیک ها و فناوری های حوزه خدمات دندانپزشکی  به سهولت می توانند با پرداخت هزینه مناسب با خاطری آسوده به پزشک متخصص برای درمان دندان های خود مراجعه کنند.
ایمپلنتولوژی برخاسته از به روز ترین فناوری ها و استانداردهای روز و استاندارد بین المللی دنیا می باشد که مانند سایر رویکردهای درمانی مزایا و عوارض خاص خودش را دارد.


دغدغه های در مورد ایمپلنت با توجه به بررسی های انجام شده عبارتست از:


-    هزینه ایمپلنت دندان
یکی از دغدغه های بسیاری از بیماران در انجام این درمان در طول زمان، هزینه این درمان است که در مقایسه با سایر رویکردهای جایگزینی دندانی مانند استفاده از پروتزهای ثابت یا متحرک گران تر است. 
-    زمان مورد نیاز
علاوه بر هزینه باید زمان بر بودن درمان را از دیگر دغدغه های بیماران عنوان کرد. طول درمان بین 4 الی 9 ماه می باشد.

اما مهمترین عوارض این روش عبارتست از:

 • -    خارج شدن روکش
  با توجه به اینکه این روش در سال نخست درمان به صورت موقت با چسب کار گذاشته شده است احتمال افتادگی روکش وجود دارد، هزینه ویزیت، روکش گذاری مجدد و در نهایت چسباندن دائمی روکش  با استاندارد شدن شرایط بر روی هزینه این درمان تاثیر خواهد گذاشت.
  -    لق شدگی روکش
  در صورت وجود فشار بیش از حد معمول در برخی از نقاط دهان، شاهد لق شدن روکش هستیم. مهم ترین علل لق شدن در این درمان عبارتند از:
  شل شدن فیکسچر (قسمت پایه ) و در واقع عدم جوش خوردگی صحیح پایه در زمان کاشت دندان که توسط جراح مشخص نشده است. در این حالت باید کل پروتز و پایه را خارج کرده و با یک وقفه 6 هفته ای، کاشت دندان مجدد صورت بگیرد.
  سفت بودن پایه و شل شدگی پروتز روی آن بر اثر وارد شدن نیروی نامناسب به پروتز یا بلندی پروتز و ... در این شرایط وضعیت بلندی پروتز می بایست برای چسباندن مجدد پروتز توسط متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد که جلسات بازبینی و همچنین چسباندن مجدد پروتز بر روی هزینه درمان تاثیرگذار می باشد.
  لقی پروتز این درمان بر اثر شل شدن پیچ متصل کننده قسمت رویی پروتز به بخش پایه (screw loosening) به ویژه در مدل های با هزینه پایین تر مانند مدل های کره ای
 •  

 

 • زاویه نامناسب پایه این روش در زمان جراحی و شل شدگی پیچ
  -    شل شدن پیچ داخلی و شکستگی پروتز
  در اثر افزایش فشار به روکش مانند سنگ ریزه زیر دندان یا دندان قروچه، پیچ داخلی احتمال شل شدگی خواهد داشت و در این زمان پزشک متخصص می بایست بعد از بررسی لازم پروتز را خارج کرده و نسبت به اقدام آن عمل کند.
  -    شکسته شدن بدنه
  شکستگی در بسیاری از مواقع جبران ناپذیر بوده و در اثر افزایش فشار بروز می یابد. از سوی دیگر، در صورت کارگذاری نادرست پروتز دندان و انتقال فشار از مرکز به اطراف محل مورد نظر، احتمال بروز شکستگی افزایش می یابد. در این وضعیت باید در طول جلسات معاینه، پزشک متخصص می بایست بهترین رویکرد درمانی را شناسایی و انجام دهد.
  -    عفونت
  ترس از عفونت می تواند فقط یک ترشح، چرک، تورم یا آبسه باشد اما جراح می بایست پیش از انجام کاشت به بازسازی استخوان از دست رفته بپردازد  به این صورت که ایمپلنت دندان در محاصره دیواره های استخوانی قرار گیرد. در هر صورت عفونت باعث ایجاد جایگزینی مجدد شود که سبب افزایش هزینه می گردد.
  بعد از 15 سال بیشتر در مورد درمان تک دندانی در بخش دندان های جلویی است به صورتی که نوک دندانهای طبیعی حدود یک الی دو میلیمتر پایین تر رفته با این حال نوک روکش بدون تغییر باقی می ماند. از این رو  انجام ترمیم مجدد مورد نیاز است.
 • مهترین عوارض این درمان عبارتست از:
  افزایش آسیب رسانی به اعصاب فک در صورت کم تجربگی و غیر متخصص بودن دندانپزشک
  سوراخی استخوان فکی در اثر کم تجربگی پزشک متخصص
  مشکلات و مسائل سینوسی پس از انجام این عمل
  باید توجه داشت که این درمان به دلیل مسائلی از جمله عفونت استخوانی یا جویدگی غذا یا حتی انجام کاشت همزمان با کشیدگی دندان و یا احتمال وجود کیست یا عفونت می تواند سبب عدم جوش خوردگی شود که از طریق جایگزینی مجدد می توان آن را درمان کرد .

1396/09/27

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396