banner

تماس با ما

مقایسه ونیر کامپوزیت با ونیر پرسلن

مقایسه ونیر کامپوزیت با ونیر پرسلن
 • استفاده از ونیر کامپوزیت و پرسلن امروزه بسیار در دندانپزشکی ها رایج شده است. ونیر ها که به ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن تقسیم می شوند مواد نازکی هستند که در دندان پزشکی های زیبایی استفاده می شوند. این پوسته های ونیری روی دندان قرار می گیرند و زیبایی دندان را افزایش می دهند. اگر شما دارای دندان های نامرتبی هستید و یا از رنگ دندان های خود راضی نیستید استفاده از ونیر های کامپوزیتی یا ونیر پرسلن بهترین گزینه می باشد.

 • •    موارد استفاده از ونیر کامپوزیت و پرسلن


 • استفاده از ونیر در موارد بسیاری ممکن است سودمند باشد که عبارت است از:
 • - اصلاح فضای بین دندان ها
 • - ترمیم دندان های شکسته
 • - بد رنگی دندان
 • - منظم کردن دندان

 

 • نکته ای که وجود دارد استفاده از ونیر کامپوزیت و پرسلن کامپوزیت موجب مرتب سازی و ایجاد جلوه ای زیبا در دندان ها ایجاد می شود و در مواردی که دفورمیتی فک وجود دارد سودمند نیست.

 

 

•    ونیر کامپوزیتونیر کامپوزیت( Composite veneers) موادی هستند که روی دندان قرار می گیرندو با تغییر در رنگ, اندازه, ترتیب دندان ها زیبایی فرد را افزایش می دهند.
ونیر های کامپوزیتی در مواقعی که بیمار تمایل به ارتودنسی ندارد بهترین گزینه می باشد . استفاده از این روش که به روش مستقیم معروف است بسیار مقرون بصرفه می باشد. چرا که با قرار گرفتن برروی دندان جلوه ای خاص در دندان های ایجاد می کند. مواد ونیر کامپوزیت از لحاظ قیمتی مقرون بصرفه تر از پرسلن ونیر ها هستند چرا که دندان پزشک خود به صورت مستقیم با مواد ونیر کامپوزیت کار می کند و برخلاف پرسلن ها مواد در لابراتور ساخته نمی شود .

نکته ای که در ونیر کامپوزیت وجود دارد این است که  هنر دندانپزشک در استفاده از ونیر کامپوزیت ها بسیار مهم می باشد . دندان پزشک باید به درستی از آناتومی شکل دندان و زیبایی صورت وچهره آگاه باشد تا بتواند به راحتی با مواد کامپوزیتd کار کند. نکته مثبتی که در ونیر کامپوزیت وجود دارد این است که دندان ها در این روش تراش نمی خورند و آسیبی به دندان ها وارد نمی شود.
تصاویر زیر نمونه ای نمونه کار های دکتر سهرابی می باشد که با ونیر کامپوزیت انجام شده است. این درمان کامپوزیتی جهت اصلاح طرح لبخند و تغییر رنگ در دندان می باشد.

•    ونیر پرسلنروش دیگری که برای اصلاح خط لبخند داریم استفاده از لمینیت یا ونیر پرسلن می باشد که در دندانپزشکی زیبایی استفاده می شود . جنس این مواد معمولا سرامیکی می باشد و دوام بیشتری از ونیر کامپوزیت ها دارند ولی دارای معایبی هم می باشند. دندانپزشک برای قرار دادن این مواد بر روی دندان شما قالبی از دندان های شما تهیه می کند و قالب را به لابراتوار می فرستند در نتیجه طول دوره درمان طولانی تر می شود . عیب بزرگ این درمان تراش دندان هاست ، علاوه بر اینکه در صورت آسیب پرسلن ها , پرسلن ها باید تعویض گردد و بر خلاف کامپوزیت ها امکان ترمیم آن ها وجود ندارد.

•    موارد عدم استفاده از ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن

استفاده از ونیر ها برای تمامی افراد توصیه نمی شود و دندان های فرد باید به درستی توسط  دندانپزشکی زیبایی آنالیز شوند و قبل از انجام ونیر موارد رفع گردد . استفاده از ونیر ها در موارد زیر توصیه نمی شود.

دندان نا سالم:پوسیدگی های دندانی و دندان های نا سالم قبل از انجام ونیر کامپوزیت و یا ونیر پرسلن باید درمان گردد.

دندان ضعیف: اگر مقدار زیادی از دندان از دست رفته باشد و یا ریشه دندان سست باشد استفاده از ونیر کامپوزیت و پرسلن نتیجه ای نخواهد داشت.

عادات بد:  ونیر ها برای  افرادی که دارای عادات بدی مانند فشار دادن دندان ها به هم و یا دندان قروچه هستند توصیه نمی شود.

به هم ریختگی شدید دندان: در افرادی که بهم ریختگی دندان های آن ها بسیار می باشد. استفاده از ونیر های کامپوزیتی با پرسلن نتیجه مثبتی نخواهد داشت. و اینگونه افراد باید دندان های خود را ارتودنسی کنند.

•    تفاوت ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلنونیر کامپوزیت در مطب دندان پزشکی و توسط خود دندان پزشک ساخته می شود در حالی که ونیر پرسلن بعد از قالب گیری از دندان های فرد قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود. در نتیجه هم از نظر زمانی طول درمان هنگام استفاده از ونیر پرسلن افزایش می یابد علاوه بر اینکه نتیجه مثبتی نیز در بر نخواهد داشت.

- اگر به هر دلیلی آسیبی به ونیر ها وارد شود ونیر کامپوزیت قابل ترمیم می باشد در حالی که ونیر پرسلن قابل ترمیم نبوده و باید تعویض گردد.

- استفاده از ونیر پرسلن معمولا هزینه بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت دارد.

- در استفاده از ونیر کامپوزیت تراشی بر روی سطح دندان ایجاد نمی شود و دندان ها تراش نمی خورند درحالی که در ونیر پرسلن دندان ها تراش می خورند

 

1396/07/02

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396