banner

تماس با ما

7 مشکل رایج دندان و بهترین روش درمان آن ها

 7 مشکل رایج دندان و بهترین روش درمان آن ها •    7 مشکل رایج دندان و بهترین روش درمان آن ها

شناسایی این 7 مشکل رایج دندانپزشکی برای آسان است. اما آیا درمان و برطرف کردن آن¬ها نیز آسان هستند؟ در این مقاله  به بررسی علل پیدایش و راه های درمانی پوسیدگی، بیماری های لثه، عفونت ها و موارد دیگر خواهیم پرداخت.

دندان های شما می توانند برای شما مشکل ساز باشند. ما به ذهنمان دندانهایمان را به عنوان چیزهای زندگی نمی فهمیم، اما واقعیت این است که آنها حاوی اعصاب و بافت های زنده هستند. تصور ما از دندان ها به عنوان یک عضو دارای بافت زنده نیست، اما واقعیت این است که آنها حاوی اعصاب و بافت های زنده هستند. دهان ما محلی برای پرورش باکتری های مفید و مضر است .آنها در هر شرایطی و به صورت تمام وقت کاملا فعال هستند. بنابراین، شگفتی ای مبنی بر این¬که دندان ها می توانند باعث مشکلات وجود دارد؟

در هر روز زندگی ما دندان ها در معرض فعالیت ها و شرایط سخت بسیاری هستند، فعالیت هایی مانند گاز زدن، جویدن، سایش، صحبت کردن و همینظور شرایط بالا رفتن سن و پیری بر آنها اثر گذار است. برای حفظ سلامتی دندان ها، نیاز به مراقبت از آن¬ها در مقابل صدمات احتمالی می باشد. از جمله این مراقبت ها می توان به مسواک زدن و کسیدن نخ دندان، معیانه منظم توسط دندانپزشک و همینطور اتخاذ یک رژیم غذایی سالم، اشاره نمود.

با این وجود، گاهی اوقات مشکلات دندان حتی در بیمارانی که مراقبت های دندانپزشکی خود را به طور کامل انجام می دهند نیز وجود دارد. بنابراین، مهم است که بتوانیم نشانه های مشکلات دندانپزشکی را بشناسیم و نحوه مواجهه با آنها را بیاموزیم. در حالی که دندانپزشک شما ممکن است قادر به درمان دندان های شما در شرایط اضطراری باشد، اما در نهایت مسئولیت سلامت شما با خودتان است. چگونگی شناسایی علامت های خطر را بیاموزید تا در مواقع ایجاد مشکل برای دندان ها بتوانید سریع و موثر از خود واکنش نشان دهید  دهید.

این راهنما به بررسی برخی مشکلات رایج دندان ها، روش ها و  چگونگی برخورد با این مشکلات می پردازد.

•    مشکل اول : پوسیدگی

پوسیدگی زمانی اتفاق می افتد که به باکتری موجود در پلاک دندان (palque) فرصت مستقر شدن بر روی دندان پیدا می کند. این باکتری اسیدی را تولید می کند که به آرامی مینای دندان را می خورد و باعث ایجاد حفره در دندان می شود. فعالیت باکتری¬ها  به ویژه پس از خوردن قندها و نشاسته شایع است، برای محدود کردن ای اتفاق رژیم غذایی توصیه می گردد. احتمال گسترش پوسیدگی کاملا به شیوه زندگی بستگی دارد. هرچه بهداشت دهان و دندان شما بهتر، احتمال کمتری دارد تا از پوسیدگی و ایجاد حفره دندان رنج ببرید . با این حال، افراد مسن و کودکان کمی بیشتر در معرض خطر هستند، زیرا مینای دندان آنها آسیب پذیرتر است. اگر در دندان های کودک حفره ایجاد شود، به محض اینکه دندان های دائمی ظاهر شوند، جایگزین دندان های پوسیده می شوند، اما این به این معنی نیست که توجه دندانپزشکی ضروری نیست.

بهترین روش ممکن برای مقابله با پلاک، پیشگیری است. وقتی حفره دندان به علت پوسیدگی ایجاد می شود تنها گزینه این است که آنها را پر کنید. برای پیشگیری از پوسیدگی مسواک بزنید، نخ دندان بکشید،به طور منظم توسط دندانپزشک خود معاینه شوید و از خوردن بیش از حد غذاهای شیرین پرهیز کنید.

اگر برای درمان پوسیدگی و حفره  دندنان اقدام نکنید، می تواند منجر به یک عفونت یا آبسه شود. این شرایط موجب درد و ناراحتی زیادی برای بیماران می شود. به همین دلیل است که روش های درمانی به موقع ضروری هستند، این روش ها می توانند به صورت پر کردن استاندارد، روکش و یا کشیدن دندان باشد. قانون دندانپزشکی بیان می کند که استخراج باید همیشه به عنوان آخرین راه حل در دستور کار قرار بگیرد، بنابراین دندان های پوسیده و حفره دار به ندرت کشیده می¬شوند.

•    مشکل دوم: بیماری لثه (پریودنتیت)

بیماری لثه یک عفونت باکتریایی است که از طریق تجمع پلاک در دهان ایجاد می شود. باکتری در بافت لثه و پیوندی که دندان را در جای خود قرار می دهند، باعث ایجاد ساییدگی (خوردگی) می شود. پنج مرحله در بیماری لثه وجود دارد، به این معنی است که معمولا زمان و فرصت برای بیماران برای اینکه از پیشرفت آن جلوگیری کنند، وجود دارد.

در مراحل اولیه ورم لثه و پریودنتیت خفیف، علائم این بیماری هنوز هم می تواند با مراقبت دندانپزشکی مناسب و درمان فوری از عفونت های جدی جلوگیری کرد. هنگامی که بیماری به مرحله سوم و چهارم حرکت می کند، درمان آن بسیار سخت می شود، بنابراین بهترین فرصت ممکن را به خودتان بدهید و به سرعت برای درمان دست به کار شوید.

در حال حاضر، بیش از نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده آمریکا در معرض برخی از انواع بیماری های لثه یا عفونت هستند. افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، افرادی هستند که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند، مسواک نمی زنند و نخ دندان نمی کشند.. بیماران مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های ماندگار قرار دارند.

اگر لثه ها بیش از یک بار خونریزی می کنند، شما باید با یک دندانپزشک مشورت کنید. این مورد از علائم اصلی ورم لثه است.

•    مشکل سوم : عفونت دندان (عفونت ریشه)

این اتفاق زمانی می افتد که قسمت پایین ریشه  دندان آلوده می شود وبا باکتری ها پر می شود و به عصب ها و بافت پالپی داخل دندان آسیب می زند. اگر دچار چنین مشکلی شدید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. شکاف عمیق، شکستگی یا حفره ممکن است منجر به عفونت شود.

عفونت ریشه شدید باعث ایجاد بیماری های دردناک می شود و به شکل تورم های بسیر ناخوشایندی خود را پدیدار می کنند. با این حال، آبسه ها معمولا تنها زمانی اتفاق می افتند که عفونت ریشه به حالت جدی تری تبدیل شده باشد.

تنها راه حل واقعی برای عفونت ریشه یک درمان مناسب کانال ریشه است. این درمان، یک درمان کاملا پیچیده و طولانی است، بنابراین چند ساعت طول می کشد تا به انجام برسد. این عمل به درناک بودن مشهور است، اما واقعیت چیز دیگری است. به دلیل اینکه از بی حس کننده برای انجام این کار استفاده می شود، بیما ربه ندرت احساس درد را متوجه میشود.

در روش ریشه کانال دندانپزشک سوراخی در بالای دندان عفونی ایجاد می کند. سپس یک سوهان مخصوص را در دندان وارد می کند و داخل آن را تا زمانی که یک تونل آشکار که به ریشه می رسد، می تراشد. زمانی که مسیر باز است، یک ابزار مکش قرار داده می شود و برای پاک کردن تمام بافت پالپ عفونی و اعصاب استفاده می شود. در نهایت، ساختار خالی دندان با ترکیبات جامدی پر می شود که مانع ورود باکتری ها شده و باعث استحکام دندان می شود.

•    مشکل چهارم: تخریب مینای دندان

تخریب مینای دندان مشکلی رایج می باشد و با سطوح تغییر رنگ داده شده مینای دندان مشخص می گردد. علت تخریب مینای دندان قرار گرفتن در معرض مواد خورنده مانند نوشابه های گازدار و میان وعده های شیرین می باشد. اسید ترشح شده از این مواد مینای دندان را می پوشاند و ظاهری لکه دار و نامطلوب به آن می دهد. در برخی موارد، مسواک زدن بیش از حد نیز ممکن است باعث تخریب مینای دندان شود.

یکی از مواردی که سریعتر از هر مورد دیگری باعث تضعیف مینای دندان می شود است نوشیدنی های گازدار و شیرین، به صورت هر روزه می باشد. از جمله این نوشیدنی ها می توان به نوشدنی های ورزشی، نوشابه های گازدار (حتی نوشابه های رژیمی) و مشروبات الکلی می باشد.

شما نمی توانید مینای دندانی را که ساییده شده و از بین رفته باشد را بارگردانید. این بدان معنی است که پیشگیری همیشه بهترین درمان برای جلوگیری از تضعیف مینای دندان است. در صورت امکان، آب را با نوشایدنی های غیر الکلی جایگزین کنید. اگر از نوشیدن آب میوه لذت می برید، مطمئن شوید که پس از نوشدن آن دندان هایتان را به طور مرتب تمیز می کنید و خوردن این نوشیدنی ها را به زمان خوردن غذا موکول کنید.

دندانپزشک شما ممکن است که شما را به استفاده از یک مسواک نرمتر توصیه کند، تا به مینای دندان را آسیب بیشتری نرسد. اگر سطح دندان ها به شدت آسیب دیده باشند، ممکن است نیاز به باندینگ داشته باشند. هر چه زودتر متوجه نشانه های فرسایش مینای دندان شوید، شانس  بیشتری برای جلوگیری از این عارضه خواهید داشت.

•    مشکل پنجم : دهان خشک

این حالت گاهی اوقات به نام xerostomia نامیده می شود اما این مشکل با نام":دهان خشک" شناخته شده است. این مشکل ناشی از کمبود ترشح بزاق در دهان م باشد. این مشکل می تواند به دلایل مختلف رخ دهد، اما یک دلیل واضح آن می تواند از عوارض مصرف داروهای تجویزی باشد. اگر به طور مداوم دارو مصرف می کنید، با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

مورد خطرناکی که در مورد خشکی دهان وجود دارد این است که باعث آسیب به لثه ها می شود و رطوبت لازم برای دندان ها مهیا نمی شود. بزاق در واقع دارای خواص ضد باکتری است و برای پاک کردن پلاک باقی مانده از دندان استفاده می شود. بنابراین، بدون آن، باکتری ها اجازه فعالیت بر روی دندان را پیدا می کنند و شروع به خوردن  مینای دندانمی کنند.

بیشترین گروه در معرض خطر بیمارانی که به طور مداوم دارو مصرف می کنند و افراد مسن (بیش از 50 سال) هستند. با افزایش سن، تولید بزاق به طور طبیعی کاهش می یابد و اصطکاک در برابر دندان افزایش می یابد. با گذشت زمان، اگر این مساله درمان نشود، فقدان بزاق باعث فرسایش و ایجاد حفره در دندان می شود.

متاسفانه، درمان مستقیم برای دهان خشک وجود ندارد. اگر علت دارو باشد، تنها راه حل تضمین شده این است که مصرف آن را متوقف کنید و این امر معمولا باعث آسیب بیشتر می شود. تا زمانی که به پزشک خود اطلاع ندادید مصرف داروهای تجویزی را متوقف نکنید. گاهی اوقات، نوشیدن بیشتر آب می تواند به بر طرف کردن خشکی دهان کمک کند.

•    مشکل ششم : اختلال مفصل میان فک تحتانی و استخوان گیجگاهی  (TMJ)

این مشکل پایین تر از گوش و بالاتر از استخوان فک رخ می دهد. این حالت معمولا هنگام خواب  منجر به دندان قروچه  می شو و. در زنان بیشتر از مردان شایع تر است و بیشتر در طول سال های بچه زایی ظاهر می شود.

افرادی که مبتلا به استرس هستند ممکن است دچار این اختلال شوند. این شرایط تا حد زیادی روانشناختی است، بنابراین لزوما یک مشکل مزمن یا دائمی نمی باشد. با این حال، به منظور رفع آن، بیمار ابتدا باید به منبع تنش در زندگی خود توجه کند. دندان قروچه را می توان با تمرینات آرام، مشاوره، و یا یک سرگرمی تسکین دهنده مانند نقاشی کشیدن انجام داد.

TMJ می تواند به احساس درد شدید در فک، صورت و گردن منجر شود. از دیگر نشانه های آن می توان به سردرد، گوش و سایر علائم دردناک اشاره کرد. اگر با این شرایط دست و پنجه نرم می کنید، نیاز به یک محافظ شب برای دهان دارید. این وسیله انعطاف پذیر می باشد که در هنگام خواب به دهان متصل می شود و می تواند از دندان قروچه جلوگیری کند. محافظ دهان ارزان و موثر هستند و به  آسانی قابل استفاده می باشند.

•    مشکل هفتم: سرطان دهان

بدون شک این مشکل یکی از جدی ترین مشکلات دندانپزشکی است که می تواند رخ دهد، بنابراین حیاتی است که نشانه های سرطان دهان را به محض این که پدیدار می شوند را بشناسید. اکثر سرطان های دهان به صورت یک توده کوچک، کم رنگ و صورتی رنگ ظاهر می شوند و در داخل دهان رشد می کنند و تقریبا همیشه بدون درد است. اگر چنین غده ای در دهان خود دارید یا نگران تغييرتا در دهان خود هستید، هم اکنون به یک دندانپزشک مراجعه کنید. یک متخصص قادر خواهد بود به تدریج دهان، سر و گردن شما را برای بررسی علائم مشکل بررسی کند. برای افراد سیگاری این نوع چک کردن بسیار مهم است، زیرا سیگار کشیدن به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد. این مشکل در افرادی که بیش از حد نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند رایج  می باشد.

واقعیت این است که سرطان دهان باعث مرگ می شود. سرطان دهان از لحاظ آماری یکی از پایین ترین میزان زنده ماندن فرد مبتلاشونده در میان سرطان ها را دارد.، به این دلیل که تعداد کمی از موارد در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند. افراد بسیاری با معاینات و آزمایشات معمول، هنوز هم می تواند زنده بماند. مراقب سلامت دهان خود باشید و به طور منظم با دندانپزشک خود ملاقات کنید.

در حالت ایده آل، شما باید سیگار کشیدن را متوقف کنید. این مساله به طرز چشمگیری باعث کاهش احتمال ابتلا به این بیماری خواهد شد. اگر سعی می کنید و نمی توانید عادت خود را از بین ببرید، از دندانپزشک خود بخواهید در معاینات منظم، از لحاظ ابتلا به سرطان، دهان شما رابررسی کند. برای سرطان، پیشگیری نه تنها ارزان تر از درمان است بلکه مساله اختلاف بین مرگ و زندگی است.1396/06/26

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396