10001001 انتخاب اباتمنت
banner

تماس با ما

انتخاب اباتمنت

کلمات کلیدی :

تاریخ درج : 1395/12/21

چکیده

تحول در زمینه ی ایمپلنت درحال تبدیل شدن به یک محور اصلی در علم پروتز میباشد.پس بنابراین لازم است تا قواعد و قوانین طراحی اباتمنت را یادگرفته و ارتباط آن را با ایمپلنت درک کنیم. از طرفی اصول استفاده از آن را در کارهای کلنیکی یاد بگیریم.

نکته کلیدی این است کهبتوانیم انتخاب و طراحی ایمپلنت را به درستی انجام دهیم تا به خوبی در موقعیت و زاویه ی مطلوب و مناسب خود در پروسه ی کلینیکی قرار گیرد.

در یک تحقیق که هم به صورت سنتی وهم الکترونیک حول محور پیدا کردن جمله هایی دارای جفت کلماتی مثل:ایمپلنت دندانی، اباتمنت دندانی،اباتمنت انتخابی،اتصال اباتمنت و ایمپلنت، emergence profile، رستوریشن موقت،soft tissue profile، روکش موقت، اباتمنتهای ساخت CAD/CAM ،نوآوریهای اباتمنت،طراحی اباتمنت، انتخاب اباتمنت و مواد ساخت آن انجام گرفت که 4332 مقاله لاتین جستجو شده در ترکیب و موضوع های مختلف، در جستجوهای مکرر تکرار شده و یا بر آن افزوده میشد.

این مقاله به طور بارز اصول و قواعد و روش های مستتر در انتخاب و طراحی اباتمنت های مختلف، تاثیر آن بر emergence profile و و همچنین سیر پیشرفتهای سریع در مقوله ی ایمپلنت دندانی را نشان میدهد.

معرفی

داشتن کارایی فانکشنال از شباهت های دندان طبیعی و ایمپلنت های endosteal می باشد بعد ازآنکه از طریق جراحی بافت موکوزی، در حفره ی دهان قرارمیگیرد.

این ارتباط مخاطی میتواند راه مناسبی برای مواد سمی و میکروارگانیسم ها باشد.در نتیجه برای محافظت از بافت پیرامون ایمپلنت به طور مداوم نکات زیر لازم الاجراست:

1- اتصال کامل بین اجزا(seal)،که در غیر اینصورت راه برای ورود باکتری ها و میکروارگانیسم ها باز میشود.

2- ثبات اولیه مناسب

3- درمان اولیه کامل و صحیح

4- ماندگاری بالای اجزا.

حدود 2 میلیمتر ضخامت بیولوژیک بافت اپیتلیالو بافت پیوندی در نواحی تماس، سدی را ایجاد کرده که از ورود میکروب ها و محصولات جانبی آنها به لایه های زیرین ممانعت میکند.

بافت اپیتلیوم سالکولار اطراف ایمپلنت همچون بافت اتصال دهنده عمل میکند از طرفی تفاوتهایی بین اجزای بافت پیوندی ایمپلنت و دندان طبیعی دیده میشود.

به جای تکیه گاه واقعی بافت پیوندی سوپرا آلوئولار،بافتی چسبنده به دلیل عدم کافی بودن cementum و ساختار سخت و محکم اجزای tranmucosal قرار دارد.

بعلاوه آسیب میتواند باعث افزایش میزان مهاجرت اپیکال junctional epithelium ،بازجذب استخوان،پدیده pocket formation، وتحلیل لثه در صورت از هم گسیختگی بافت پیوندی و ایمپلنت میشود.

ازاین رو جهت افزایش کیفیت سطح بافت نرم مثل تغییراتی در طراحی میکرو یا طراحی ماکرو اجزای transmucosal ایمپلنت، روشهای مختلفی باید اتخاذ شود.

مواد و روش ها

کلید تشخیص

راه های کمک به تشخیص و درمان از جمله آزمایشات کلینیکی، تشخیصی، و رادیوگرافی باید در بهترین کیفیت باشند تا بیشترین میزان موفقیت در تشخیص و درمان حاصل شود.در همین جهت یک کار گروهی منظم و چند جانبه را باید به عنوان راهکار قرار داد.

در مورد ایمپلنت برای اینکه حاصل کار در نهایت از لحاظ فانکشن(عملکرد) و زیبایی قابل قبول باشد، در مورد استخوان آلوئولار باید ارتفاع و ضخامت و حجم استخوان در مورد بعد خارجی استخوان رعایت شود.

کیفیت درمان را باید بر اساس هر شخص و هر درمان به طور اختصاصی بر اساس نوع ایمپلنت (immediate or delayed) معین شود.

مرمت موقت و نقش آن در زیبایی

شکل دادن،آماده سازی،وایجاد ثبات دربافت نرم اطراف ایمپلنت درمرحله درمان وبعد از مرحله ی دوم جراحی،به علاوه ارائه کمک درارزیابی زیبایی نهایی قبل از اتمام درمان اهداف مختلفی هستند که رستوریشن موقت میتواند برآورده کند و به بیمار یک آرامش روانی و اطمینان خاطر بدهد.که این میتواند هم درمان ثابت و موقت باشد زمانی که دندانهای مجاور نیاز به رستوریشن داشته باشند و همینطور میتواند درمان متحرک(RPD) با ماتریکس vaccum-formed و دندانهای دنچری یا دندانهای (resin bonded).

شکل گیری بهترین حالت emergence profile تنها راه جهت دستیابی به ظاهر و نمود طبیعی رستوریشن های implant-supported میباشد. و کلید دستیابی به چنین حالتی از emergence profile ،پاپیلای بین دندانی است ،که خود آن نیز به فاکتور های مختلفی همانند شکل گیری مناسب و صحیح اجزای subgingival اباتمنت ، محل تماس(contact point) رستوریشن و ارتفاع ریج(تیغه ی استخوانی) دندان های مجاور رستوریشن بستگی دارد.

گزیده ای از ایمپلنت اباتمنت

ملاک های اولیه جهت انتخاب صحیح و مناسب اباتمنت:

1- ثبات طولانی

2- زیست سازگاری با بدن

3- زیبایی

4- دقت در ثبات و تناسب اجزای جهت جلوگیری از screw loosing در هنگام عملکرد.

انتخاب مواد

اباتمنت های سرامیکی و تیتانیومی گزینه هایی هستند که برای آنها ثبات اینتگره شدن با استخوان و سازگاری با بافت نرم تایید شده است.

استفاده از رستوریشن های all-ceramic در حال افزایش است.در حالی که میزان استحکام (مقاومت)شکست رستوریشن های PFM که بر روی ابتتمنت تیتانبودم با انواع all-ceramic قابل مقایسه است.

نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
توضیحات :
کد امنیتی زیر را وارد نمایید :
 

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396