10001001 شکستن لایه پرسلن
banner

تماس با ما

شکستن لایه پرسلن

کلمات کلیدی :

تاریخ درج : 1395/12/24

ترک برداشن یا شکستن لایه پرسلن روی پروتز ثابت pfm میتواند یک مشکل چالش برانگیز باشد. ایده آل این است که در این حالت پروتز کاملا عوض شده و از نو ساخته شود. اما شاید این قضیه برای بیمار از لحاظ اقتصادی به صرفه نباشد زیرا ساخت یک پروتز با دوام پرهزینه خواهد بود.تا زمانی که راح حل بهتری ارائه نشود ، قدم بعدی جهت درمان بیمار و حل مشکل ، ترمیم و تعمیر پروتز آسیب دیده خواهد بود.بخش از دست رفته ی پرسلن در پروتز pfm از نظر زیبایی مسئله ساز است که در روشی دندانپزشک در مطب میتواند آن را با استفاده از مواد ترمیمی پوشاننده با خاصیت چسبندگی ترمیم کند.

شکسته شدن و جدا شدن پرسلن از روی پروتز pfm میتواند به دو گروه تقسیم شود بسته به اینکه کدامیک از ساختار های پروتز expose میشود(لایه های زیرین پرسلن یا بیس فلزی)

گروه اول:لب پر شدن ،خراش خوردن یا کنده شدن لایه ای از لایه های پرسلن در حالتی که هنوز بیس فلزی پروتز نمایان نشده است.

گروه دوم:کنده شدن و جدا شدن پرسلن از روی فریم فلزی به علت شکستن اتصال پرسلن و فلز که در این حالت فلز زیرینش نمایان میشود.

این گروه بندی میتواند به انتخاب نوع ترمیم و تعمیر متناسب با پروتز آسیب دیده در جهت ایجاد گیر بهتره مواد ترمیمی و افزایش دوام و عملکرد پروتز کمک کند.

پروسه تعمیر:

خراشیده شدن یا کنده شدن لایه از پرسلن:

برای ترمیم این نوع از آسیب دیدگی ، به باند کردن لایه های جدید پرسلن با پرسلن باقی مانده در سطح پروتز نیاز داریم.این کار وقتی که سطح ترمیم در در نواحی اکلوزال باشد بسیار مشکل است. ترمیم و تعمیر یک لب پریدگی یا کنده شدن لایه ای از پرسلن در ناحیه سرویکال راحت تر است زیرا احتمال از بین رفتن اتصال و باند آن به دلیل تحمل کردن نیروهای کمتر در حین اکلوژن و فانکشن (جویدن) ،کمتر است. اما اگر سطح شکستگی در لبه ی اینسایزال باشد یا به سطح لینگوال کشیده شده باشد ، حجم کار زیادی را جهت تعمیر و ترمیم نیاز دارد زیرا نیرو های زیادی جهت جدا کردن باند و اتصال لایه های پرسلن و حتی پرسلن و فلز در هنگام فانکشن به این ناحیه وارد میشود.

این قضیه میتواند این مشکل را ایجاد کند که کانتکت های نادرست و نامتناسب و نیروهای اکلوزالی موجود میتوانند باعث شکست در ناحیه ی اینسایزال شود.

ترمیم در حالتی که ناحیه مورد نظر هنوز با پرسلن پوشیده شده، با ایجاد گیرهای مکانیکی بوسیله فرزهای الماس زبر آغاز میشود. استفاده از کامپاندهای ارگانیک مثل (سیلان) برای آماده سازی سطح پرسلن باقی مانده بر روی پروتز جهت افزایش قدرت باند و اتصال آن با لایه های پرسلن جدید توصیه میشود.

شکست کامل پرسلن:

این نوع ترمیم مستلزم ایجاد اتصال بین دو سطح با دو جنس متفاوت است، فلز و پرسلن.

در این حالت نیز همچون ترمیم در نوع قبل، باید ابتدا سطح پرسلن و فریم فلزی تراش خورده و مضرث شود.فرز الماسه روی سطح فلز و پرسلن کشیده میشود تا برای پذیرش فیزیکیه مواد ترمیمی آماده شود.از فرز کارباید جهت ایجاد گیر های مکانیکی ریزی که به شکل گودی هایی در سطح فلز بوجود می آید استفاده میگردد.

ایجاد گیرهای مکانیکی میکروسکوپی در حاشیه پرسلن باقی مانده در سطح پروتز توسط ذرات آلومنیوم اکساید با دستگاه سندبلاست باعث تقویت گیرهای مکانیکی ایجاد شده توسط فرزها ،میگردد.

Porcelain-layer

سپس سطح فلزیه فریم راکه به دلیل کنده شدن پرسلن از روی آن، بیرون افتاده است، با آستر فلزی طوری که 2 بار عمل پوشش انجام شده و هر بار چند ثانیه به آن وقت جهت خشک شدن داده شود ، میپوشانیم.

آستر فلزی نوع 2 حاوی نوع خاصی مونومربه نام تیوفسفریک متااکریلات است که باعث ایجاد قدرت اتصال در آلیاژ فلزی فریم ، و همچنین انجام واکنش کوپلیمرازی با رزین ترمیم جهت ایجاد گیر مکانیکی و شیمیایی رزین به فلز می شود.


Porcelain-layer

افزایش استحکام کششی به طور مشخص باعث افزایش توان بقای اتصال مکانیکی لایه های رزین ترمیمی میگردد.که میتوان آن را برای آلیاژ های قیمتی و غیر قیمتی استفاده کرد.

سپس آستر سرامیکی هم به حاشیه ی پرسلن در سطح کار اضافه میشود تا قدرت باند را در این نقاط با دخیره ی متیل متا اکریلات ایجاد کند.قبل از شروع مرحله بعد ، چند ثانیه وقت برای خشک شدن آستر سرامیکی لحاظ میکنیم.این آستر پرسلن باقی مانده در محدوه ی ترمیم را پردازش و آماده ی پذیرش زرین ترمیمی میکند. آغشته شدن سطح فلزیه فریم با آستر سرامیکی مانع اتصال و پروسه ی ترمیم در این ناحیه نمیشود.

Porcelain-layer

رزین کامپوزیتی مایع بصورت لایه لایه به سطح پرداخت شده ی فلز و سرامیک اضافه میشود.سپس بوسیله دستگاه لایت کیور((hand piece ست میشود.

Porcelain-layer  

استفاده از رزین کاموزیتی مایع باعث نفوذ آن در گیرهای مکانیکی میکروسکوپی و ماکروسکوپی ایجاد شده در مراحل قبلی تعمیر،در فلز و سرامیک میشود و امکان پوشاندن رنگ خاکستری فلز زیرینش را بهتر فراهم میکند.چون لایه ی کامپوزیتی استفاده شده بسیار نازک است استفاده از اپک جهت خنثی کردن درخشندگی و سفیدیه رنگ آن کار دشواری نیست.

از کامپوزیت های میکرو هیبرید در درجات مختلف میتوان جهت همتراز کردن و تصحیح روابط سطوح پرسلن با نقاط مجاور استفاده کرد همچنین میتوان آن را تراش داد و به راحتی به شکل و مورفولوژی مد نظر دست پیدا کرد.

در آخر میتوان برای پالیش و پرداخت از ابزارهایی چون هندپیس های با سرهت بابا و فرز کای کارباید و الماس استفاده کرد و در آخر نیز میتوان با گلیز به رنگ و زیبایی مد نظر رسید.

پرتز نهایتا از نظر روابط اکلوزال ، فانکشن ، حرکت طرفی و روابط سنتریک چک میشود . گفتنی است که تمامی تماس های اکلوزالی باید حذف شود.


Porcelain-layer

علل شکست:

آسیب به پروتز pfm و پرسلن میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. شکستن پرسلن میتواند در نتیجه ی تماس جسم سخت با گوشه و زوایا یا لایه هایی از آن که اتصال قوی ندارند اتفاق بیوفتد.و این به نوبه خود باعث ایجاد ترک های میکروسکوپی و گسترش آن در سطح پرسلن شده و نهایتا به شکست و حذف پرسلن از روی سطح کار می شود.

ترمیم با رزین های کامپوزیتی که استحکام خمشی بیشتری نسبت به پرسلن دارد باعث ایجاد قدرت تحمل بیشتری در برابر واکنش های خمشی و چرخشی شده و به پروتز قدرت دوام بیشتری میدهد.

نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
توضیحات :
کد امنیتی زیر را وارد نمایید :
 

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396