banner

تماس با ما

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند اصلاح طرح لبخند یکی از فرآیندهای کلیدی و از جمله محبوب ترین و پر تقاضاترین خدمات و تکنیک‌های دندانپزشکی زیبایی است که مواردی از قبیل روکش ونیر، پر کردن دندان، لمینت دندان، جراحی لثه، سفیدسازی دندان‌ها، مرتب‌سازی دندان‌ها با ارتودنسی یا پل (موقتی یا دائمی)، خلق شکل و طرح لبخندی شکیل و منحصر به فرد را شامل می‌شود.

هدف از اصلاح طرح لبخند

هدف اصلاح طرح لبخند ترمیم کردن دندان‌های دارای تغییر رنگ نامناسب، ترک خورده، خراشیده و پوسیده، بازگردان عضلات کنترل کننده حرکات فکی به وضعیت طبیعی و همچنین اصلاح حالت گاز گرفتن دندان‌ها می‌باشد.
طبق بررسی‌ها و مطالعات علمی انجام شده، بسیاری از متخصصین مطرح دندان‌پزشکی زیبایی معتقدند که اصلاح طرح لبخند میتواند 30 درصد از زیبایی چهره و اعتماد به نفس هر فرد را به وی بازگرداند و رضایت وی از زندگی را به طرز چشمگیری ارتقا بخشد.
اصلاح طرح لبخند بر روی ایجاد تعادل و توزان بین رنگ مو، دندان‌ها، نوع پوست، بافت لب‌ها و لثه و ویژگی‌های بارز صورت برای خلق و ایجاد یک لبخند زیبا و جذاب تأکید دارد. به طور کلی، اصلاح طرح لبخند به صورت چشمگیر یک فرآیند و خدمت جامع دندان‌پزشکی و چند وجهی است.

فواید اصلاح طرح لبخند بر روی ذهن و جسم

لبخند بهترین زینت ظاهر و غذای روح محسوب می شود. داشتن لبخندی زیبا و دلنشین از بهترین روش های ارتباط گیری بوده و سبب می شود تا شما بتوانید بر روی شخص مقابل تأثیر گذار باشید. اصلاح طرح لبخند سبب می شود دندان های ردیف و صدفی داشته باشید و اعتماد به نفستان افزایش یافته و به نوعی تأثیر گذار تر باشید.

فواید اصلاح طرح لبخند

با توجه به اینکه اصلاح طرح لبخند از روش های جدید در جهت زیباسازی و سالم سازی ذهن و جسم محسوب می شود، باید اینطور بررسی کرد که عموم افراد ترجیح می دهند زیبایی های طبیعی داشته باشند، بهبود طرح لبخند از گزینه های بسیار عالی برای زیبایی های طبیعی است و سبب می شود تا افراد بتوانند در بهترین شرایط اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.
تاثیرات اصلاح طرح لبخند به نوعی به سلامت جسم نیز مربوط است، دندان های ردیف و استاندارد در نوع جویدن افراد تاثیرگذار است و سبب می شوند تا افراد بتوانند گوارش بهتری داشته باشند. اصلاح وضعیت لبخند تنها برای افراد جوان کاربرد ندارد و هر کس در هر سنی می تواند از آن استفاده کند.
روش های مختلفی برای اصلاح وضعیت لبخند دیده می شود که هر یک با توجه به وضعیت دهان و دندان افراد انتخاب خواهد شد.

روش های اصلاح طرح لبخند

یکی از روش های بسیار عالی برای اصلاح طرح لبخند این است که دندان های نامرتب جابجا شده و در وضعیت بسیار هماهنگ قرار بگیرند.
در واقع دندان هایی که به صورت واضح دارای ناهماهنگی هستند می توانند با استفاده از ارتودنسی به وضعیت مطلوب برسند.
گزینه دیگر در این لاین رنگ نامناسب دندان است، در واقع گاه دندان ها در وضعیت مرتب قرار دارد اما رنگ نامناسبی دارد، به این ترتیب بهترین گزینه استفاده از لمینت است، روکس های لمینت به رنگ سفید و رنگ دندان طراحی شده اند و می تواند رنگ دندان شما را بسیار یک دست و زیبا  نشان دهد و یک سری ناهنجاری های دیگر را نیز برطرف سازد. در نظر داشته باشید که اصلاح طرح لبخند می تواند در قالب بیلچینگ، ایمپلنت و ... نیز دنبال شود و هر یک با توجه به وضعیت دهان بیمار انتخاب می شود.مهمترین عوامل تأثیرگذار بر روی اصلاح طرح لبخند در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است که عبارتند از:

نسبت طول و عرض و فرم دندان‌ها در اصلاح طرح لبخند

زیبایی یک امر نسبی و اکتسابی است که مبتنی بر توزان، هماهنگی و تعادل همه جانبه بین تک تک دندان‌ها و نسبت به همدیگر می‌باشد. شکل و اندازه دندان‌ها نیز باید برای رسیدن به این تناسب رعایت شوند. در همین راستا، موفقیت‌آمیز بودن اصلاح طرح لبخند باید مبتنی بر نسبت طلایی (Golden Ratio) دندان‌ها با وجود محدودیت‌ها میباشد. این نسبت طلایی که یک نسبت مطرح در دنیایی ریاضی است از تناسب بدن اخذ شده و بر این نکته تأکید دارد که توجه به همین تغییرات کوچک و به ظاهر ساده مانند اصلاح طرح لبخند میتواند زیبایی استثنائی و چشمگیری برای فرد به ارمغان بیاورد.

هماهنگ‌ بودن خطوط لثه‌ها در اصلاح طرح لبخند

قرینگی و هماهنگی بین خطوط لثه از ضروریات اصلاح طرح لبخند می‌باشد. بنابراین دید زیاد لثه (بیش از حالت طبیعی و نرمال) در زمان خندیدن و عدم تناسب لثه دور دندان‌ها یکی از دغدغه‌های کلیدی بسیاری از افراد بوده و می‌تواند از طریق اصلاح طرح لبخند به سهولت انجام شود.

مرتب‌سازی دندان‌ها و اصلاح ازدحام و به هم ریختگی
اصلاح طرح لبخند نیازمند توزان همه جانبه و مرتب بودن دندان‌ها میباشد. در این بین، به هم ریخته بودن و نامرتبی دندان‌ها یکی از مشکلات شایع برای بسیاری از افراد است که علاوه بر ایجاد اثرات سوء بر روی لبخند و زیبایی چهره، مشکلات جدی برای سلامت دهان و دندان فرد ایجاد میکند. هدف اصلاح طراحی لبخند رفع این مشکلات است.کاهش و رفع فواصل بین دندان‌ها در اصلاح طرح لبخند

علل ارثی و مادرزادی، عدم تناسب بین دندان‌ها و فک(مانند کوچکی یا بزرگی نسبت)، جای خالی دندان به علت کشیدگی دندان‌ها، فرنوم یا چسبندگی‌های لثه‌ای، وجود دندان‌های اضافه و بیماری‌های مرتبط با لثه از عواملی هستند که سبب افزایش فواصل بین دندان‌ها و نافرمی چهره و دهان می‌شوند، به ویژه اگر این نافرمی در دندان‌های قدامی مشاهده شود. هدف اصلاح طرح لبخند کاهش فواصل و رفع آن‌ها برای خلق لبخندی زیباست.

رفع ناهماهنگی لبه‌ای دندان‌ها در اصلاخ طرخ لبخند

رفع ناهماهنگی لبه‌ای دندان‌ها (کوتاهی و بلندی لبه نسبت به هم)، تفاوت بین اندازه دندان‌ها و شیوه قرارگیری و موقعیت آنها نسبت به یکدیگر، پریدگی‌های ناشی از جویدن غذاهای سخت و دندان قروچه می‌تواند در روند اصلاح طرح لبخند رفع شود.

اصلاح طرح لبخند با باندینگ دندان‌ها

یکی از روشهای اصلاح طرح لبخند بلیچینگ یا سفید کردن دندان برای داشتن لبخندی براق و شفاف است. همچنین از دیگر روش های اصلاح طرح لبخند، باندینگ دندان در راستای بهینه سازی ترک خوردگی، تغییر رنگ دندان‌ها، حذف فواصل خالی بین دندانی، بهبود ظاهر خراشیده و ... است که در این روش رزین دندان پزشکی با رنگی مشابه با رنگ طبیعی دندان‌ها برای اصلاح طرح لبخند استفاده میشود.
ازد یگر روش‌های اصلاح طرح لبخند می‌توان به ونیر پرسلاسن (ارتودنسی فوری) برای اصلاح برخی مشکلات و ترمیم زیبایی دندان (مانند خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ)، پر کردن دندان (با استفاده از مواد کامپوزیت دندانی سفید) و براکت‌های نامرئی برای اصلاح وضعیت قرارگیری دندان اشاره کرد.
دکتر آشتیانی با اتکاء به سال‌ها تجربه، تحصیلات علمی از برترین دانشگاه‌های علمی معتبر و گذراندن دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی درمان‌های زیبایی دندانپزشکی و استفاده از برترین و به روز ترین تجهیزات و ابزارهای نوین پزشکی بهترین سطح کیفیت خدمات را در اسرع وقت و مقرون به صرفه برای مراجعین خود ارائه می‌نماید.

نکاتی در رابطه با اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند از مزایای مختلفی برخوردار است که یکی از آن ها بالا رفتن اعتماد به نفس می باشد.  مراحل این درمان با توجه به روش های به کار رفته در آن می تواند متفاوت باشد.

مزایای اصلاح طرح لبخند

امروزه با عبارتی همچون اصلاح طرح لبخند بسیار مواجه می شوید. در واقع این عبارت شاخه ای از دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی است که با توجه به مشکل بیمار می تواند برای زیبا تر شدن لبخند او مورد استفاده قرار گیرد. اصلاح طرح لبخند مجموعه ای از روش ها و درمان هایی است که در برخی از افراد ممکن است تنها یک مورد آن انتخاب و انجام شود و در برخی دیگر این امکان وجود دارد چند درمان و روش در کنار هم مورد استفاده قرار گیرند.
 اما این درمان از مزایای مختلفی برخوردار است. برطرف کردن مشکل ایجاد شده در ناحیه دندان و لثه ها، زیبا تر شدن لبخند، زیبا تر شدن چهره، جوان تر شدن چهره و چندین مورد دیگر از مزایای اصلاح طرح لبخند محسوب می شوند. اگر تصور می کنید که لبخند زیبایی در چهره تان شکل نمی بندد می توانید به مرکز درمانی مذکور مراجعه نمایید و در اولین معاینه از روش های درمانی و زیبایی بهره مند شوید.مراحل اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند در چند مرحله انجام می گیرد. البته تعداد مراحل با توجه به تعداد درمان ها تعیین می شوند. در ابتدا فرد متقاضی در اولین جلسه توسط متخصص مورد نظر مورد معاینات لازم قرار می گیرد. محیط دندان و دهان او مورد بررسی قرار می گیرد. تمامی جوانب مورد بررسی قرار گرفته و در انتها درمان های مورد نظر انتخاب و به فرد توصیه می شوند.
 اگر رنگ دندان ها مانع از لبخند زیبا شوند معمولاً از لمینت و یا روکش های سرامیکی استفاده می شود تا این مشکل برطرف شود. اگر دندان ها دچار لب پریدگی و یا شکستگی شده باشند نیز از تاج پورسلین استفاده می شود تا نواقص ایجاد شده در دندان ها برطرف شوند؛ بنابراین با توجه به مشکلات نواحی دندان و حتی صورت مراحل اصلاح طرح لبخند متغیر خواهد بود.

هزینه اصلاح طرح لبخند

از مهم ترین موضوعاتی که افراد مراجعه کننده با آن درگیر هستند هزینه اصلاح طرح لبخند می باشد. با توجه به توان مالی برخی از مراجعه کنندگان هزینه های جاری درمان اصلاح طرح لبخند می تواند در چند مرحله پرداخت شود. البته با توجه به قوانین مرکز درمانی مورد نظر این امر امکان پذیر خواهد بود. بنابر این جای هیچ گونه نگرانی در رابطه با نحوه پرداخت هزینه های سنگین این درمان وجود نخواهد داشت. هزینه های درمان اصلاح طرح لبخند نیز با توجه به نوع روش، مواد استفاده شده، مدت درمان و همچنین میزان تخصص دندانپزشک مورد نظر می تواند متغیر باشد؛ بنابراین تنها با معاینات لازم  توان میزان هزینه درمان اصلاح طرح لبخند را جویا و مطلع شد.

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396