banner

تماس با ما

بوی بد دهان

بوی بد دهان بوی بد دهان که در دندانپزشکی به آن halitosis گفته میشود میتواند نتیجه ی بهداشت ضعیف دهان و دندان و شاید نشانه ای از دیگر مشکلات سلامت بدن شما باشد.
بوی بد دهان میتواند بوسیله ی غذاهای نامناسب یا دیگر عادات ناسالم تشدید شود. چگونه چیزی که میخورید روی تنفس اثر میگذارد؟
در اصل هر چیزی که میخورید باید ابتدا در دهان خرد و شکسته شود اگر شما غذایی با بوی قوی (سیر و پیاز) بخورید،مسواک زدن یا نخ دندان یا حتی دهانشویه در نهایت صرفا بوی دهان را به طور موقت می پوشاند.
بوی ماده ی غذایی به طور کامل از دهان و تنفس شما زدوده نمیشود مگر زمانی که غذا به طور کامل از بدن شما دفع شود.
اگر شما روزانه نخ دندان نکشید و مسواک نزنید ذرات غذایی میتوانند در دهان و لابه لای دندانهای شما باقی مانده و سبب رشد باکتری ها و فضای بین دندانها و اطراف لثه و روی زبان شوند که این خود سبب بوی بد دهان میشود.مایع دهانشویه ی آنتی باکتریال میتواند تا حدودی در کاهش لود میکروبی دهان موثر باشد.
به علاوه اگرفرد دندان مصنوعی داشته باشد، در صورتی که بخوبی تمیز نشود میتواند محلی برای رشد باکتری ها و بوی بد دهان باشد.
سیگار کشیدن و در کل استفاده از محصولاتی که مشتق تنباکو هستند (دخانی یا جویدنی) میتواند باعث بوی بد دهان، لکه دار کردن دندان، کاهش توانایی چشایی، و تحلیل لثه ی اطراف دندان شود.
چه مشکلاتی در زمینه ی سلامت میتواند باعث بوی بد دهان شود؟
بوی بد دهان به صورت دائم و پایدار همچنین احساس مزه ی بد در دهان میتواند علائم هشدار بیماری های لثه یا پریودنتال باشد.
یکی از علل بیماری های لثه تجمع پلاک و توده های باکتریایی روی دندان است که این باکتری ها با تولید نوعی سم سبب تحلیل و تخریب لثه میشوند. که اگر بدون درمان بماند میتواند سبب آسیب به دندان لثه و حتی استخوان فک بشود.
دیگر عوامل مولد بوی بد دهان عبارتند از:
دستگاه های درمانی با تطابق و دقت کم، عفونت های بیهوازی لثه و دندان، پوسیدگی دندان
عارضه ی دیگری به نام دهان خشک همچنین میتواند باعث بوی بد دهان شود درنتیجه بزاق با مرطوب کردن دهان نقش مهمی در این زمینه ایفا میکند.
همچنین درخنثی کردن اسید ساخته شده توسط پلاک دندان، شستن سلولهای کشته شده و تجمع یافته روی زبان گونه و لثه نقش مهمی دارد.
که اگر این سلول ها از محیط دهان حذف نشود تجزیه شده و باعث بوی بد دهان میشوند. بسیاری از بیماری ها نیز میتواند باعث بوی دهان شوند از جمله: برونشیت، سینوس، دیابت، رفلاکس اسیدی و مشکلات کبد و کلیه....

برای جلوگیری از بوی دهان چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

1- رعایت بهداشت دهان و دندان (مسواک، نخ دندان، دهانشویه)
2- مراجعه به دندانپزشک به طور مرتب حداقل دو بار در سال
3- عدم مصرف سیگار و دخانیات
4- نوشیدن آب و مایعات زیاد جهت مرطوب نگه داشتن دهان

عنوان ویدئو

مجله دندانپزشکی
 • ترمیم ایمپلنت اندواستیل
  ترمیم ایمپلنت اندواستیل

  ایمپلنت اندواستیل برای ترمیم دندان هایی که در حال خراب شدن هستند بهترین گزینه می باشد. ایمپلنت اندواستیل از مزایای بسیاری برخوردار است.

  28 اسفند 1396
 • ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت
  ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت

  برای ترمیم و زیبایی دندان ها از روشی به نام ونیر کامپوزیت دندان استفاده می شود. برطرف کردن بد رنگی و همردیف کردن دندانها ازکاربردهای کامپوزیت دندان میباشند

  26 اسفند 1396